O Korenici

Općina Plitvička jezera smještena je na području Koreničkoga i Bijelog polja te Nacionalnog parka Plitvička jezera.

Obuhvaća površinu od 539,08 km² i popisom iz 2001. godine ustanovljeno je da ima 4668 stanovnika.

Naselje Korenica je sjedište općine Plitvička Jezera u Ličko-senjskoj županiji.

Smjestilo se podno planinskog lanca Ličke Plješivice u Bijelom polju, više dugačkoj nego širokoj dolini. Kroz to polje prolazi istoimena rječica Korenica.

Korenica je nastala i razvila se kao obrambeno naselje podno srednjovjekovne utvrde Mrsinj-grad, koja je neko vrijeme bila sjedište Krbavske biskupije.

Danas Korenica ima 3.170 stanovnika, uglavnom zaposlenih u NP Plitvička jezera i samostalnim djelatnostima, od kojih je turizam najznačajnija grana.

Planira se izgradnja CRO-LANDA (zabavnog parka) i žičare na Ličku Plješivicu (Plješevicu) što bi ubrzalo razvoj turizma na prostoru Korenice.

Šumovito brdo Mrsinj nalazi se na prijelazu od Male Kapele na sjeveru u ličko sredogorje na jugozapadu. Od Male Kapele je odvojen prijevojem Pogledalo na cesti Korenica - Otočac.

Na istočnom podnožju Mrsinja nalaze se Korenica i Koreničko polje.

Preko južnih padina Mrsinja i prijevoja Ljubovo vodi cesta Korenica - Bunić - Gospić.

Glavni hrbat Mrsinja proteže se u smjeru sjever-jug s dva vrha: Nikina plasa (1268 m) i Mrsinj (1259 m) u podnožju kojeg se nalaze ostaci srednjovjekovne utvrde Mrsinj Grad (1097 m).

Mrsinj Grad bio je sjedište krbavske biskupije, osnovane 1185. godine.

U posjedu krbavskih knezova Frankopana Mrsinj Grad je bio 1486. godine, a već 1527. zauzeli su ga Turci.

Markirana staza na Mrsinj počinje na ulazu u Korenicu, iz smjera Plitvičkih jezera. Razlika u nadmorskoj visini od Korenice do Mrsinja iznosi 440 m.

S vrha se pruža prekrasan vidik na Korenicu, Koreničko polje te na vrh Gola Plješivica (1646 m).